Záchranu životov
nedá každý

Ak však dáte už 3 eurá mesačne,
zachrániť život môžete práve vy.

DARUJTE CEZ SMS

3€ mesačne
6€ mesačne
9€ mesačne
Zdravotné a hygienické potreby pre bezpečný pôrod.
Chcem poslať SMS
Lieky a materiál na liečbu 20 pacientov na mesiac.
Chcem poslať SMS
Dieťaťu ohrozenému hladom, zabezpečí jedno výživné jedlo každý deň na mesiac.
Chcem poslať SMS

Zaslaním SMS si nastavíte pravidelné mesačné prispievanie vo vybranej hodnote, ktoré môžete kedykoľvek zrušiť zaslaním SMS v tvare MAGNA STOP na číslo 806. Aktivácia je možná u operátorov O2, Orange , Telekom a 4ka.

Darujte tu a teraz DARUJTE ONLINE

Môžu zabezpečiť zdravotné a hygienické potreby pre bezpečný pôrod.
Dieťaťu ohrozenému hladom, môže zabezpečiť jedno výživné jedlo každý deň na celý mesiac.
Môže zabezpečiť lieky a materiál prvej pomoci na liečbu 30 pacientov v odľahlých komunitách.
Akákoľvek suma pomáha zachraňovať detské životy.
Môže zabezpečiť lieky a materiál prvej pomoci na liečbu 30 pacientov v odľahlých komunitách.
Môže zaočkovať 50 detí proti osýpkam, detskej obrne, cholere alebo iným život ohrozujúcim epidémiám.
Môže zabezpečiť vysoko výživnú stravu na jeden deň pre 300 detí.
Akákoľvek suma pomáha zachraňovať detské životy.
Zvolili ste anonymný spôsob darovania. Pri tomto spôsobe nie je potrebné vyplniť žiadne osobné údaje.

Spôsob platby

Darovať môžete aj na zbierkový účet:

IBAN: SK5811000000002943004292
BIC (SWIFT): TATRSKBX
Tatra banka a.s.
Verejná zbierka je registrovaná na Ministerstve vnútra SR pod číslom SVS-OVS2-2018/007849.

CHCEM POSLAŤ SMS

Zaslaním SMS si nastavíte pravidelné mesačné prispievanie vo vybranej hodnote, ktoré môžete kedykoľvek zrušiť zaslaním SMS v tvare MAGNA STOP na číslo 806. Aktivácia je možná u operátorov O2, Orange , Telekom a 4ka.

3€ mesačne
Zdravotné a hygienické potreby pre bezpečný pôrod.
6€ mesačne
Lieky a materiál na liečbu 20 pacientov na mesiac.
9€ mesačne
Dieťaťu ohrozenému hladom, zabezpečí jedno výživné jedlo každý deň na mesiac.
Pošlite SMS na číslo 806 v tvare MAGNA MAGNA 6 MAGNA 9

Bez ohľadu na konflikt alebo katastrofu deti trpia najviac. Sme tu pre nich každý deň. Potrebujeme ale Vašu pomoc.

Vec v Afrike

Tak som sa vrátil z Južného Sudánu. Mienil som tam zotrvať pár týždňov a pomáhať organizácii Magna v utečeneckom tábore vykonávať zdravotnú starostlivosť – najmä o deti. Popritom si trochu vyluftovať gebuľu a nechať si spraviť pokožku rovníkovým slnkom. Vidieť kus zeme, kam sa bežný turista nedostane. Nič z toho sa nestalo.

Za tie tri dni, ktoré som tam strávil, som videl možno štyroch “európsky” vyzerajúcich ľudí. V Južnom Sudáne žiadni turisti nie sú. Je tam vojna. Nie taká tá klasická, akú “poznáme” my: s tankami a lietadlami a vojakmi v uniformách, ale taká skrytá. Taká, čo stále visí vo vzduchu. Všetko je tam iné ako u nás. Letisko hlavného mesta Juba je vlastne niečo ako malý festivalový stan a unimobunka so štyrmi okienkami. Pod nohami prašná zem. Pár ciest je asfaltových, ale väčšina je v horšom stave ako tá deravá, čo vedie na vinicu môjho otca. Naše dočasné ubytko bol jeden z mála hotelov, čo v meste fungujú. Rezidencia za vysokým múrom, ktorej vstupy strážia ozbrojení uniformovaní muži, je historická imperialistická usadlosť, a tak som sa aj cítil. Ako nejaký motýľkar, ktorý na terase sŕka gin tonic, lebo to je vraj najlepšie antimalarikum. V meste platí zákaz vychádzania po 19-ej, takže sa tam vlastne nič iné ani robiť nedá. Toto by sa ešte celkom dalo zvládnuť.

Moja misia sa však začína ráno presunom do kancelárie Magny a následne polhodinovým autokrosom na zadných laviciach toyoty landcruiser. Doviezla nás do jedného z troch utečeneckých táborov pár kilometrov za mestom. Už cestou tam sa začalo zmilitarizievať. Stretali sme modré prilby OSN, ktoré sa snažia udržiavať poriadok a chrániť zväčša príslušníkov druhého najväčšieho kmeňa v krajine, ktorý by bol bez ich pomoci podľa všetkého po čase vyhubený. A práve príslušníci tohoto etnika tvoria drvivú väčšinu populácie táborov. Spolu je ich okolo 60 000. No a mojou úlohou bolo pomáhať pri preventívnom očkovaní hlavne detí a tehotných žien. Pre deti som bol samozrejme atrakcia a v sekunde ma ovešali ako vianočný stromček. Niektorým tiekol sopeľ prúdom, ale všetky boli veselé a hravé. Zrazu som bol konfrontovaný s realitou. Pohybovať sa úzkymi uličkami medzi stanmi, ktoré sa opierajú jeden o druhý, nazerať im cez ploty do ich minidvorčekov a životov. Vidieť tie hromadné kadibúdky, vidieť ich motať sa len tak, variť na provizórnej kamennej piecke, nazrieť do ich tmavých stanov, kde na dvoch posteliach spí šesť ľudí, ale aj tancovať a oslavovať krátke a zrejme dočasné prímerie...

Sú to utečenci vo vlastnej krajine a mnohí z nich prežili celý svoj život v rôznych utečeneckých táboroch. Lebo nemali inú možnosť. Lebo utiecť z utečeneckého tábora je jednak nonsens a navyše pravdepodobnosť, že ťa tam vonku zabijú, sa blíži k istote. Neprirovnateľné k našim európskym životom. Nepredstaviteľné.

A v tejto atmosfére beznádeje a skepsy som mal stráviť mnoho dlhých dní. Pozerať na tých ľudí, točiť sa s nimi v kruhu, narodiť sa, žiť tu a zomrieť bez väčších vyhliadok do života. Poprípade sa na pár dní tešiť z podpísanej mierovej dohody, s ktorou si ale ich prepnutý prezident môže každú chvíľu vytrieť riť. O mojom plánovanom vyluftovaní si hlavy teda nemôže byť ani reči. Toto by ma zožralo aj s topánkami.

Dávam veľký rešpekt ľuďom, ktorí tu z vlastnej vôle pomáhajú a odoprú si osobný komfort, aby spravili život tisícom ľudí v Južnom Sudáne znesiteľnejším. Ja to nedokážem. Toto ja nedávam a nedám. Je mi ľúto, ale nemám na to žalúdok. Bola to ale pre mňa – ak už nič iné – silná skúsenosť a vyjadrujem veľký obdiv ľuďom z Magny, ktorí to robia. Budem im pomáhať, ako len viem – ale odtiaľto, zo Slovenska... Pomôcť môžeš aj ty. Tu a teraz.

CHCEM DAROVAŤ
magna-slideshow1

AKO VAŠA POMOC POMÁHA DEŤOM V JUŽNOM SUDÁNE

Už 5 rokov tisíce detí so svojimi rodinami žijú zavreté v katastrofálnych podmienkach v táboroch pre vysídlených ľudí. Ďalšie státisíce čelia následkom brutálneho konfliktu a sú bez prístupu k zdravotnej starostlivosti.

Južný Sudán, najmladšiu krajinu na svete, zasiahol na konci roka 2013 konflikt, ktorého následkom ostali státisíce detí a ich rodín výlučne odkázané na humanitárnu pomoc. MAGNA bola jednou z prvých organizácií, ktorá im začala poskytovať pomoc a aj napriek zlej bezpečnostnej situácii z krajiny neodišla, ale ostala poskytovať zdravotnú pomoc a intenzívne ju poskytuje aj dnes. Každý rok naši zdravotníci poskytnú deťom a ich matkám vyše 60 tisíc očkovaní. Očkovanie cholery, osýpok, detskej obrny, ale aj tetanová injekcia v čase tehotenstva im zachraňuje život.

Konflikt odrezal množstvo komunít od prístupu k lekárovi a spôsobil v určitých častiach krajiny hladomor. MAGNA nemocnica v oblasti Duk Pagaak zabezpečuje prístup k zdravotnej starostlivosti vyše 40 tisícom ľuďom a je jediným zdravotníckym zariadením v oblasti. Liečime maláriu, zápaly pľúc a podvyživeným deťom poskytujeme vysoko výživnú terapeutickú stravu.

Potreby sú obrovské, ale také je aj naše odhodlanie pomôcť. Potrebujeme, ale Vašu pomoc.

CHCEM DAROVAŤ

Podporujú nás

Dominika Cibulková

Pavol Lančarič

Václav Mika

Juraj Kemka

Andrej Kiska

CHCEM DAROVAŤ
Podporte nás zdieľaním na sociálnych sieťach

Sledujte nás

Pripojte sa k nám aj vy v našich sociálnych sieťach a pomôžte šíriť dobré meno organizácie.