Lubna a jej rodina pochádza z Damašku, študovala na miestnej univerzite anglickú literatúru a kým sa jej nenarodila dcéra, pracovala v telekomunikačnej spoločnosti. S manželom a 3-ročnou Rose, krásnou naozaj ako Šípková Ruženka, sa rozhodli opustiť vojnou zmietanú Sýriu. Napriek tomu že rodičia Lubny ostali doma.

Po týždni cesty stroskotali na prevádzačskej lodi po ceste z Turecka do Grécka. Otec s malou Rose doplávali na pobrežie a zachránili sa. Lubna zostala na potápajúcej sa lodi. Neverila, že ešte niekedy uvidí svoju dcéru. Napokon ju zachránila pobrežná polícia a po 10-tich hodinách sa na pobreží našli.

Cez Macedónsko a Srbsko prišlo do chorvátskeho Opatovacu, kde sme malú Rose liečili na škaredý zápal priedušiek. Zo zážitku z mora bola stále vydesená. Rovnako, ako jej mama Lubna. Zostali s nami skoro počas celej noci. Lubna v náručí so spiacou Rose nám pomáhala prekladať z arabštiny. Ráno sa vydali na ďalšiu cestu. Pred niekoľkými dňami sme od Lubny dostali email. Malá Rose sa má lepšie a všetci sú v bezpečí v Nemecku. Toto je len jeden príbeh z mnohých, ktoré prežívajú ľudia na úteku pred vojnou a hladom.

Ako to vyzerá na hraniciach v týchto dňoch

MAGNA pracovníci sú stále v teréne na srbsko-chorvátskych hraniciach, v utečeneckom kempe Opatovac. Od 12. septembra do Chorvátska prišlo viac ako 160 tisíc ľudí. Do kempu prichádza denne 5 - 6000 ľudí, ktorí po registrácii pokračujú ďalej. Situácia sa dramaticky zmenila po zatvorení hraníc s Maďarskom a obmedzení počtu prijímaných utečencov Slovinskom. Na hranici Berkasovo – Bapska sa zhromažďujú tisíce ľudí, ktorí pokračujú smerom ku kempu Opatovac. Medicínsky tím MAGNA aj v týchto chvíľach ošetruje a lieči deti a ich rodiny. Za 24 hodín v našej klinike a pediatrickom centre ošetríme približne 300 ľudí, z toho je tretina maličkých detí.

Michaela Benedigová, Magna Deti v núdzi, Opatovac, Chorvatsko