Magna Deti v núdzi (MAGNA) prináša na známy trenčiansky festival Pohoda netradičnú výstavu. Návštevníci festivalu tak majú možnosť v termíne 10. - 12. júla 2014 zhliadnuť nadrozmerné portréty z utečeneckého tábora v Južnom Sudáne, inštalované vo Visegrad stage na kontajneroch, v akých utečenci žijú.

Výstava vznikla v spolupráci humanitárnej organizácie Magna Deti v núdzi a občianskeho združenia Kontakt. Autorom portrétov je Martin Bandžák, fotograf, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ organizácie Magna Deti v núdzi. „Každý portrét rozpráva príbeh o tom, kam nás môže priviesť nezmyselný vojnový konflikt, ale aj príbeh o nádeji do budúcnosti. Pretože aj keď sa príbehy skryté za fotografiami odohrávajú v Južnom Sudáne, nie sú nam tak vzdialené, ako si mnohí myslia. Nikdy totiž neviete, či sa osud  utečenca nebude jedného dňa týkať aj vás.“ hovorí Martin Bandžák.

Portréty utečencov na trenčianskej Pohode sú súčasťou série a pokračovaním výstavy „Život v kontajneri“, ktorú MAGNA otvorila 20. júna v MAGNA kontajneri na Poštovej ulici v Bratislave pri príležitosti Svetového dňa utečencov. Bratislavskú výstavu denne navštívi okolo stovky obyvateľov Bratislavy, ale aj turistov, ktorí majú možnosť podporiť utečencov odfotením sa v kontajneri MAGNA s tabuľkou s hashtagom #mozemtobytja a zaslaním na adresu mozemtobytja@magna.sk. Všetky fotky sú priebežne uverejňované na blogu MAGNA mozemtobytja.tumblr.com. Bratislavskú výstavu „Život v kontajneri“ je možné navštíviť až do 20. júla.

Výstava „Život v kontajneri“ vznikla aj vďaka podpore partnerov: reklamná agentúra Istropolitana Ogilvy, Rádio Expres, o.z. Kontakt, Staré Mesto Bratislava, winebar Vínimka,  pramenitá voda Lucka a ďalší.

Južný Sudán je najmladšou krajinou sveta a na konci roka 2013 sa z krajiny plnej nádejí stala krajina s jednou z najhorších humanitárnych katastrof na svete. V utečeneckých táboroch OSN momentálne žije viac ako 75 000 ĺudí, odkázaných na humanitárnu zdravotnú a potravinovú pomoc. Magna Deti v núdzi pôsobí v Južnom Sudáne od vypuknutia konfliktu (15.12.2013),  od začiatku roka 2014 tím 40 pracovníkov Magna Deti v núdzi začal poskytovať v utečeneckých táboroch v Jube očkovania, prenatálnu starostlivosť pre budúce mamičky a zabezpečuje distribúciu moskytier na ochranu proti malárii. Za prvých 6 mesiacov od vypuknutia konfliktu MAGNA poskytla pomoc už pre viac ako 30 000 detí.

Magna Deti v núdzi je slovenská humanitárna organizácia, ktorej hlavnou náplňou a cieľom je poskytovať zdravotnú starostlivosť pre deti a ich rodiny počas humanitárnych kríz, konfliktov, epidémií, hladomoru a prírodnych katastrof. Magna Deti v núdzi vytvára zdravotnícke humanitárne projekty zamerané na záchranu životov a zmierňovanie utrpenia tým, ktorí sú v núdzi. Konflikty a nestabilná politická situácia majú zničujúci vplyv na obyčajných ľudí - priame násilie, nútené vysídľovanie, epidémie, hladovanie a psychická trauma sú toho bežné následky, častokrát spojené so zrútenými miestnymi zdravotníckymi službami.

Magna Deti v núdzi už 13 rokov pôsobí na 3 kontinentoch sveta a v súčasnosti má v teréne vyše 400 pracovníkov - lekárov, zdravotné sestry, logistov, ktorí denne pomáhajú zachraňovať stovky detských životov.

Viac informácií o organizácii Magna Deti v núdzi získate na www.magna.sk

Kontakt pre média – Hana Schvarcová, schvarcova@magna.sk, + 421 917 827 827