Patrón projektu - Sir Nicholas George Winton

Sir Nicholas George Winton (1909-2015) bol britský filantrop, ktorý v roku 1939 zorganizoval transport 669, prevažne židovských, detí z vtedajšieho predvojnového  Československa a zachránil ich tak pred istou smrťou.

Aj napriek tomu, že v Prahe existovala kancelária, ktorá pomáhala dostávať do bezpečia dospelých, ktorý boli najviac ohrození, neexistoval nikto, kto by zorganizoval odchod ohrozených detí. Až do príchodu Nicholasa Wintona. S jeho pomocou odišli vlakom do Veľkej Británie, kde našli nový domov. Ich rodičia väčšinou zahynuli v koncentračných táboroch. O svojom čine Winton viac než pol storočia nikomu nepovedal, dokonca ani svojej manželke. Jeho misia tak ostala širokej verejnosti utajená až do roku 1988, keď sa o jeho počine dozvedela jeho rodina a následne sa oň začali zaujímať média. Dnes je príbeh jeho záchrannej akcie známy po celom svete. Nicholas Winton bol povýšený do šľachtického stavu kráľovnou Alžbetou II.

V roku 2011 bol jeho príbeh zdokumentovaný slovenským režisérom Matejom Mináčom vo filme "Nickyho rodina", kde pri práci na záchrane detských životov zachytil aj MAGNA pracovníkov v Kambodži pre HIV/AIDS deti a označil ich za pokračovateľov Sira Nicholasa Wintona.

S Nicolasom Wintonom sme sa stretli na premiére filmu Nickyho rodina v Prahe a sme radi a poctení, že prijal pozvanie stať sa patrónom projektu na pomoc HIV/AIDS detí v Kambodži. 

Sir Nicholas George Winton sa 19. januára 2012 stal Patrónom organizácie Magna Deti v núdzi a projektu pre HIV/AIDS deti v Kambodži.

Preklad listu:

Milý Martin,

ďakujem za Tvoje milé pozvanie stať sa Patrónom Magna Deti v Núdzi. Keďže som počul o úžasnej práci ktorú robíte pre deti v Kambodži a iných krajinách, bude mi cťou byť vašim Patrónom. 

Aj keď nebudem môcť fyzicky pomáhať kvôli môjmu veku, dúfam, že sa nájde spôsob ako môžem byť spolu s mojou rodinou nápomocný. Vaše projekty budem  sledovať so záujmom a dúfam, že Vaša práca bude úspešne pokračovať ešte veľa rokov.

Prajem len to najlepšie Tebe a všetkým Vašim pracovníkom a dobrovoľníkom, 

Nicholas Winton

(poslané v jeho mene Barbarou Winton)

Sledujte nás

Pripojte sa k nám aj vy v našich sociálnych sieťach a pomôžte šíriť dobré meno organizácie.