Ľudia v teréne

Ľudia v teréne
HAITI. 2010. Zuzana Barciová s tímom MAGNA zdravotníkov počas operácie v Community Haitian Hospital po zemetrasení. Copyright by Martin Bandžák/MAGNA

Zuzana Barciová, MAGNA operačná sestra na Haiti

"Za 16 dní som prežila chvíle, kde sa moje emócie striedali ako krivka EKG. Raz hore raz dole. Raz šťastná, raz nešťastná. Za 16 dní som prežila chvíle, na ktoré nikdy nezabudnem. Videla som pacientku s nádorom na mozgu a vytláčalo jej to oko. Našla som pred nemocnicou pohodené dieťatko, ktoré bolo podvyživené a polomŕtve. Videla som každý deň pred nemocnicou stáť deti a žobrať o jedlo, o ktoré sa boli ochotné aj pobiť. Nedá sa zabudnúť na iskru v ich očiach keď dostali jedlo. Nezabudnem na prekladateľa nášho tímu. Každé ráno nás čakal s úsmevom na tvári a každým ďalším dňom sa stával našou súčasťou. Každé ráno mal pacientov zoradených podľa poradia a vedel presne povedať, s čím kto prišiel. Bola radosť s ním pracovať. Môj najsmutnejší a najhorší deň bol posledný pondelok v práci. Bol rozlúčkový. Bol taký smutný, že neviem koľko krát som v ten deň plakala. Lúčili sme sa s ľuďmi, s ktorými sme sa denno denne stretávali. Bolo to ťažké. Ďakovali nám za celý národ, že sme im pomohli, keď to potrebovali, požehnali nám a niekoľko krát nás vybozkávali. Neobišlo sa to samozrejme bez sĺz. Potoky sĺz. Plakali sme my, plakali oni. Za týchto 16 dní som prežila chvíle, ktoré som neprežila za celý svoj život. Na Haiti nikdy nezabudnem."

Čítajte celý hlas z terénu od operačnej sestry Zuzany Barciovej z Haiti >>

Miroslava Cerulová, MAGNA koordinátorka projektov v Keni a vo Vietname


"Je 24. december 10 hodin ráno, sedíme v aute a snažíme sa zvládnuť náročný terén. Ešte takých 5 km a budeme na mieste - poznamenal šofér. Inými slovami povedané, ďalších 20 minút ale može to byť aj dobrá polhodina po takej náročnej ceste. Brodíme sa blatom v ťažkom teréne, nakoľko ráno pršalo a cesta je takmer neprejazdná, ale teraz je krásne slnečno a my ideme ďalej. Asi si každý položí otázku, v decembri a prší, blato a slnko? Na slovenské podmienky je to nezvýčajné, ale my nejdeme na vianočnú lyžovačku, ani na vianočnú party. My sme na ceste navštíviť rodinu násho pacienta v provincii Nyanza na západe Kene, kde Magna Deti v núdzi prevádzkuje svoj program na pomoc HIV pozitívnym ľuďom. Posádku auta tvorím ja, sociálna pracovníčka a šofér, bez ktorého by sme sa len veľmi tažko dostali až do cieľa našej cesty. Naše kroky vedú hneď do jednej z chatrčí, kde na zemi nájdeme ročné dieťa, ktoré Magna má vo svojom programe. Na poslednej návšteve pred dvoma dňami v nemocnoci mu bol diagnostikovaný zápal pľúc. Dieťa je v starostlivosti otca, keďže matka opustila rodinu už pred troma mesiacmi. Kôli zdravotným problémom odišla hľadať pomoc do vzdialeného distriktu. Príbuzni jej našli ľudového liečiteľa, či ak chcete môžeme ho nazvať aj “witch doctor“. Otec nie je na tom o nič lepšie - HIV pozitívny s veľmi ťažkou tuberkulózou, leži v susednej chatrči bez známok života. Na pár sekund sa mi zazdalo, že nás už nevníma, ale keď počul hlas cudzinca, pootvoril oči a ukazal na svoju opuchnutú a zapálenú nohu. Bol sama kosť a koža, a keby som ho nevidela pred niekoľkými týždňami, tak by som neverila, že je to on."

Čítajte celý hlas z terénu od Miroslavy Cerulovej z Kene >>


Romana Skalická, MAGNA dobrovoľníčka v Kambodži

"Pracovať v krajine tretieho sveta ako zdravotný pracovník bol pre mňa odjakživa sen a výzva. Pred mojim posledným rokom štúdia medicíny som sa rozhodla vyskúšať si na vlastnej koži to, o čom som čítala v románoch už od detstva. Kontakt na MAGNA som získala po dlhšom bádaní od pani lekárky Júlii Horákovej, ktorá pre organizáciu pracuje ako odborný konzultant. Musím povedať, že priamo na mieste som bola takmer všetkým príjemne prekvapená. Kambodžu som si predstavovala oveľa zaostalejšie a netušila som, že samotná činnosť organizácie bude zasahovať do takej hĺbky. Hneď po príchode sa ma ujal medicínsky koordinátor Romain Santon, ktorý sa mi venoval až do posledného dňa stáže. Spoločne sme pripravili moju pracovnú náplň a začala som sa naplno venovať svojej činnosti v teréne. MAGNA má v Kamdodži rozbehnuté 3 hlavné programy, konkrétne zábranu prenosu HIV infekcie z matky na dieťa, liečba HIV+ detí a nutričný program zameraný na podvýživu. Každý z projektov má svojho koordinátora a zamestanancov. Nikdy predtým by som neverila, do akej miery môžu byť tieto programy úspešné. Príkladom je masívne zníženie prenosu HIV infekcie z matky na dieťa o niekoľko desiatok percent, pravidelné prídely výživy pre deti od novorodencov až po školákov, každodenná antiretrovirová terapia pre HIV+ deti, či už patria alebo nepatria do MAGNA sirotincov."

Čítajte celý hlas z terénu od Romany Skalickej z Kambodže >>

Sledujte nás

Pripojte sa k nám aj vy v našich sociálnych sieťach a pomôžte šíriť dobré meno organizácie.