Choroby a infekcie

Choroby a infekcie

HIV/AIDS

Vírus HIV sa prenáša krvou a telesnými tekutinami a postupne oslabuje imunitný systém - obvykle behom tri až desaťročného obdobia - čo vedie k syndrómu získaného zlyhania imunity - AIDS. Množstvo oportúnnych infekcií sa môže vyvinúť s tým, ako sa imunitný systém oslabuje. Tuberkulóza je najbežnejšia oportúnna infekcia, ktorá vedie k úmrtiu.

Jednoduchý krvný test môže potvrdiť štatút HIV, ale mnoho ľudí žije roky bez príznakov a nemusí vedieť, že boli AIDS infikovaní. Kombinácia liekov známych ako antiretrovirálne (ARV) pomáha s vírusom bojovať, redukovať šírenie infekcie a umožňuje pacientom žiť dlhší, zdravší životy bez rýchleho zhoršovania imunitného systému. Okrem liečby, MAGNA všeobecné programy zvyčajne zahŕňajú vzdelávacie a osvetové aktivity, distribúciu kondómov, testovanie HIV, poradenstvo a prevenciu prenosu vírusu z matky na dieťa (PMTCT). Služby PMTCT zahŕňajú podávanie ARV počas tehotenstva a pôrodu a podanie dieťaťu hneď po narodení. Deti žijúce s AIDS sú jednou z najväčších tragédií a výziev v boji o kontrolu nad touto chorobou. V roku 2006 WHO odhadovala, že 2,5 milióna detí do 15 rokov žilo s HIV/AIDS a každý deň bolo infikovaných 1,200 detí. Bez liečby umiera polovica takto narodených detí pred druhými narodeninami.

MAGNA podáva ARV liečbu a lieči HIV/AIDS pacientov od roku 2003.

MALÁRIA

Každý rok viac ako jeden milión ľudí - 80% z nich je v subsaharskej Afrike - zomrie na maláriu. V Mali je choroba hlavnou príčinou smrti u detí do 5 rokov veku. Malária je prenášaná nakazenými komármi. Symptómy zahŕňajú horúčku, bolesti kĺbov, bolesti hlavy, opakované vracanie, kŕče a kóma. Vážna malária, najčastejšie spôsobená parazitom Plasmodium falciparum spôsobuje poškodenie orgánov a môže viesť k smrti, ak nie je liečená. V roku 2010 boli zmenené odporúčania WHO a teraz odporúčajú využitie artesunátu, derivátu artemisinu pre liečbu vážnej malárie u detí.Dôležitým prostriedkom pre riešenie malárie sú trvanlivé siete na lôžka ošetrené insekticídami. V endemických oblastiach ako Južný Sudán, Keňa alebo Demokratická Republika Kongo, distribuuje MAGNA siete systematicky tehotným a deťom do 5 rokov veku, ktoré sú proti vážnej malárii. Personál ľuďom radí, ako tieto siete používať.

CHOLERA

Toto ochorenie sa neprejavuje žiadnymi príznakmi počas kultivačného obdobia, ktoré zvyčajne trvá 3-5 dní. Pacient bez liečby môže prísť o viac ako 50 litrov tekutín počas záchvatu cholery. Osoba, ktorá nie je liečená, zomrie na dehydratáciu. Smrť pri strate tekutín o 10 až 15 percent celkovej telesnej hmotnosti zvyčajne nastáva len za niekoľko hodín. Rehydratácia a podanie antibiotík je nevyhnutné a musí byť okamžite. Cholera najčastejšie ohrozuje nevzdelaných a chudobných ľudí žijúcich v okolí znečistených vôd. Títo si nezvyknú vodu prevárať pred jej konzumáciou. Bez lekárskej starostlivosti prichádza smrť do niekoľkých hodín po vypuknutí symptómov. V súčasnej dobe nieje k dipozícii účinná očkovacia látka proti cholere. Jediným spôsobom, ako zabrániť jej šíreniu, je prerušenie feko-orálnnych cyklov - teda, dodržiavanie hygieny, najmä umývanie rúk.

MAGNA lekári prišli do kontaktu s cholerou začiatkom roka 2010 v Kambodži, kedy cholera zasiahla oblasť Kandal, kde MAGNA prevádzkovala svoje projekty v Chey Chumneas nemocnici a koncom roka 2010 na Haiti, kde epidémia cholery od októbra sužovala veľkú časť krajiny, ktorú v roku 2010 zasiahlo ničivé zemetrasenie a cholera sa stala následkom a prehĺbením dlhodobej humanitárnej krízy.

DENGUE HORÚČKA

Horúčka dengue je v trópoch ďaleko rozšírená vírusová infekcia s mnohými miliónmi prípadov ochorenia ročne. U detí pod desať rokov môže dôjsť k hemoragickému priebehu s vnútornými a vonkajšími krvácaním, pričom úmrtnosť činí až 30%. Asi 500 000 osôb musí byť preto ročne liečených v nemocnici. Prípady hemoragickej horúčky dengue sa rátajú v státisícoch, čo však z roka na rok klesá. Približne 95 % infikovaných sú deti.

TUBERKULÓZA

Tuberkulóza, nazývaná aj suchotami, je chronicky prebiehajúcou infekčnou chorobou, ktorá je rozšírená na celom svete, a ktorej význam v súčasnosti opäť rastie aj v priemyselných štátoch kvôli vírusu HIV a imigrácii. Na celom svete zomierajú ročne na následky tuberkulózy 3 milióny ľudí. Zlá situácia týkajúca sa výživy, nízke sociálne pomery a oslabený imunitný systém podmieňujú infekciu a ochorenie. MAGNA sleduje tuberkulózu hlavne u HIV/AIDS detí, pri ktorých je liečba kontraindikovaná s ARV liečbou.

Sledujte nás

Pripojte sa k nám aj vy v našich sociálnych sieťach a pomôžte šíriť dobré meno organizácie.