História

História
Príprava prvej humanitárnej zásielky liekov a zdravotných potrieb do Kambodže. Copyright by MAGNA

Myšlienka založiť organizáciu, ktorá bude dokumentovať osudy detí a ich rodín v krízových oblastiach sveta prišla v roku 2000, kedy fotograf Martin Bandžák spolu s Denisou Augustínovou odišli na 3 mesiace na Kubu do zdravotníckeho zariadenia pre obete Černobylu.

Martin Bandžák: "Zdalo sa nám, že bude čím ďalej viac potrebné prinášať reálne príbehy a osudy rodín a ukazovať verejnosti reálny svet. V prvých rokoch sme zorganizovali 3 veľké autorské výstavy fotografií, ktoré sme inštalovali na tú dobu dosť netradične – do novovznikajúcich obchodných centier. V roku 2002 sme počas návštevy Kambodže, v miestnych sirotincoch našli HIV pozitívne deti priviazané o postele, bez liekov a akéhokoľvek záujmu. To nás naštartovalo začať nielen problémy detí dokumentovať, ale vytvoriť aj systém, ktorý im môže pomôcť."

MAGNA bola založená na Slovensku v roku 2001 ako občianske združenie. Od roku 2002 sa aktívne venuje poskytovaniu zdravotnej a sociálnej asistencie deťom a ich rodinám v núdzi. Bola jednou z prvých organizácií, ktorá začala podávať antiretrovírusovú (ARV) liečbu deťom v Kambodži v roku 2003. Následne MAGNA začala vysielať svoje tímy pracovníkov do krízových oblastí sveta a poskytovať zdravotnú, nutričnú a materiálnu pomoc deťom v núdzi na 3 kontinentoch sveta.


2001

Kampaň Asia Today spojená s výstavou nadrozmerných fotografií v obchodnom centre Aupark v Bratislave, ktorá upozorňuje širokú verejnosť na problém tibetských utečencov a ich život v exile.

2002

Kampaň Zaostrené na deti upozorňuje širokú verejnosť na problematiku života detí utečencov, detí vojny a detí ulice. Súčasťou kampane je aj séria dokumentárnych filmov pod názvom Nádej pre deti bez detstva. Dokumentárny film o problematike Agent Orange vo Vietname v réžii Vlada Balka získava na festivale AFO 2003 cenu za najlepší dokumentárny film.

2003

MAGNA vyhlasuje svoju prvú verejnú zbierku a kampaň na pomoc HIV/AIDS deťom v Kambodži, kde nákaza vírusom HIV vzrástla do závratných čísiel a pre deti neexistuje žiadny projekt, ktorý by im poskytol lekársku starostlivosť vrátane ARV liečby.

KAMBODŽA. MAGNA lekárka vyšetruje HIV pozitívne dieťa. Copyright by Martin Bandžák/MAGNA

MAGNA otvára svoju prvú humanitárnu misiu na pomoc HIV/AIDS deťom v Kambodži, v rámci ktorej aj nastavujeme svojho prvého detského pacienta na ARV liečbu.

2004

MAGNA spušťa program Podporte dieťa, prostredníctvom ktorého sa môžu ľudia priamo zapojiť do podpory dieťaťa zaradeného do projektov Magna Deti v núdzi v Kambodži. Program je podporený kampaňou Nenechajte ma zomrieť, ktorá sa koná pod záštitou ministra zahraničných vecí pána Eduarda Kukana a za osobnej účasti pani Adriany Sklenařikovej-Karembeu, ktorá sa rozhodla prácu Magna Deti v núdzi podporovať.

MAGNA začína aktívne rozširovať počet pacientov vo svojom HIV programe v Kambodži. Takisto tu otvárame vzdelávacie centrum pre HIV/AIDS deti.

2005

Pomáhame obetiam tsunami na juhu Indie, kde sa predovšetkým zameriavame na poskytnutie psychosociálnej pomoci deťom, ktorých trauma zo straty rodičov alebo blízkych významne zasiahla. MAGNA takisto zabezpečuje edukačné pomôcky pre deti a výstavbu komunitných a edukačných centier a knižníc.

INDIA. 2005. MAGNA psychosociálne centrum pre obete tsunami. Copyright by Martin BAndžák/MAGNA

2006

V Kambodži spúšťame v najväčšej pôrodnici a v niekoľkých iných zdravotníckych zariadeniach projekt na zastavenie prenosu HIV vírusu z matky na dieťa. Kráľ Kambodže Norodom Sihamoni navštevuje MAGNA Centrum v Phnom Penhe, kde odovzdal darčeky pre 236 HIV/AIDS detí pre ktoré MAGNA zabezpečuje zdravotnú a sociálnu starostlivosť. Bill Clinton sa počas svojej návšteve Kambodže stretáva so zástupcami MAGNA.V spolupráci s Clinton foundation a národným program na boj proti HIV/AIDS otvárame program na liečbu pre HIV/AIDS deti v Chey Chumneas nemocnici v meste Takhmao, kde takisto spúšťame prevádzku nutričného programu pre deti. Otvárame druhý sirotinec pre HIV/AIDS deti v Kambodži.

MAGNA otvára kancelárie v Českej republike a Rakúsku.

2007

Prvýkrát začíname pôsobiť v Afrike, konkrétne na západe Kene v provincii Nyanza, kde otvárame misiu a spúšťame projekt na zastavenie prenosu HIV vírusu z matky na dieťa v dvoch miestnych nemocniciach.Misiu otvárame aj v Nikaragui, kde začíname s prevádzkou mobilnej kliniky v odľahlých častiach krajiny na pomoc presídlenému pôvodnému obyvateľstvu indiánov. V rámci mobilnej kliniky MAGNA zdravotný personál zabezpečuje primárnu zdravotnú starostlivosť deťom a ich rodinám a starostlivosť o tehotné ženy. Takisto staviame v miestnych osadách studne a suché toalety.

V Kambodži rozširujeme svoje pôsobenie o prevádzku chodu pediatrického lôžkového oddelenia v Chey Chumneas nemocnici v meste Takhmao.

2008

Mjanmarsko (Barma) zasiahol cyklón Nargis a MAGNA do postihnutej oblasti vysiela svoj vlastný tím dobrovoľníkov.  MAGNA humanitárna intervencia zabezpečuje pomoc ľuďom v postihnutej oblasti Irawady delty na juhu krajiny. Na prenajatých lodiach distribuujeme základné potraviny, do krajiny sme dopravili aj zdravotnícky materál, ktorý prostredníctvom neštátnych kliník v delte zabezpečil pomoc pre vyše 250 tisíc ľudí.Na západe Kene sme pokytujeme stravu a materiálnu pomoc obetiam povolebných nepokojov, kde takisto v miestnej nemocnici Kombewa rozšírujeme pomoc o liečbu a nutričnú starostlivosť pre HIV/AIDS ľudí.

V Nikaragui okrem asistencie nášho tímu a materiálnej pomoci pri záplavách rozširujeme naše pôsobenie o starostlivosť pre podvýživené deti.

V Kambodži sme spúšťame projekt na zastavenie prenosu vírusu HIV z matky na dieťa v Khmer Soviet Hospital a v spolupráci s Institute Pasteur Cambodia diagnostikujeme deti narodené HIV pozitívnym matkám už v prvých dňoch po narodení.

2009

Vo februári sme otvorili misiu v Demokratickej republike Kongo. Cieľom misie je implementácia projektov pre HIV/AIDS ľudí, vrátane zabezpečenia liečby a zastavenia prenosu vírusu HIV z matky na dieťa, liešba akutnej podvýživy a pomoc obetiam sexuálneho násilia.

V Keni, MAGNA po 3 rokoch pôsobenia v Nyanza provincii odovzdala svoj HIV/AIDS projekt miestnym orgánom a svoje aktivity zamerané na zdravotnú a sociálnu starostlivosť pre HIV/AIDS a podvýživených ľudí sme presunuli na východné pobrežie Kene.

V Nikaragui svoju činnosť rozširujeme o projekt na prevenciu HIV/AIDS. Okrem projektu zameraného na prevenciu a testovanie, MAGNA v Nikaragui naďalej prevádzkuje mobilnú kliniku. V Kambodži pokračujeme v poskytovaní primárnej zdravotnej starostlivosti deťom v Chey Chumneas nemocnici a aj vo svojej činnosti zameranej na pomoc HIV/AIDS a podvýživeným deťom.

2010

Naše lekárske tímy pôsobia na Haiti, ktoré postihlo ničivé zemetrasenie. Okrem vyslania zdravotníckeho tímu, MAGNA poskytuje obetiam zemetrasenia psychosociálnu pomoc a zabezpečujeme výstavbu zdravotníckeho centra pre matky s deťmi.

HAITI. 2010. MAGNA lekári v nemocnici...

2011

MAGNA reaguje na sucho a hladomor v severnej časti Kene na hraniciach so Somálskom. Prvýkrát po 30 rokoch bol opäť vyhlásený hladomor a obrovské suchá v oblasti zhoršovala situácia somálskych utečencov, ktorý do Kene prichádzali v státisícoch. MAGNA v oblasti Garissa otvorila nutričné centrá a zabezpečuje terapeutickú stravu deťom a ženám. 

Otvárame misiu v Južnom Sudáne so zameraním na primárnu zdravotnú starostlivosť, liečbu infekčných ochorení a starostlivosť o matku a dieťa.

2013

Otvárame misiu v Mjanmarsku (Barma), kde naše aktivity a projekty zameriamevame na boj s detskou podvýživou, materským zdravím a primárnou zdravotnou starostlivosťou.

Po tajfúne Haiyan sme na Filipíny vyslali tím našich pracovníkov a už štvrtý deň po katastrofe sme distribuovali humanitárnu pomoc.

V Južnom Sudáne, v ktorom koncom roka prepuklo etnické násilie poskytujeme zdravotnú pomoc obetiam násilia v Jube.

Magna Children at Risk je registrovaná v USA ako 501(c)(3) tax-exempt organization.

Sledujte nás

Pripojte sa k nám aj vy v našich sociálnych sieťach a pomôžte šíriť dobré meno organizácie.