Utečenecká kríza

Chorvatsko, Opatovac, 23.09.2015 | Copyright by MAGNA


Kde pôsobime v rámci utečeneckej krízy

  • Maďarsko
  • Chorvatsko


Čo robíme v utečeneckej kríze

  • Primárna zdravotná pomoc
  • Psychosociálna pomoc


MAGNA v roku 2015 zareagovala na najväčšiu humanitárnu udalosť - utečeneckú krízu v Európe v poslednom období a už od začiatku septembra sme poskytovali zdravotnú starostlivosť deťom a ich rodinám na úteku. Po krátkom pôsobení v Maďarsku sme zabezpečovali lekársku starostlivosť na srbsko-chorvátskych hraniciach, v utečeneckom tábore Opatovac. Od 3. novembra sme pôsobili v novo vybudovanom utečeneckom centre Slavonski Brod v Chorvátsku. Dva zdravotnícke tímy, pozostávajúce zo štyroch lekárov a štyroch sestier, prekladateľov a pomocného personálu tu každý deň a noc (v spolupráci s chorvátskym ministerstvom zdravotníctva) liečili deti a ich rodiny – denne sme ošetrili v priemere 600 - 800 pacientov. Poskytovanie systematickej zdravotníckej starostlivosti počas ich cesty bolo vitálne dôležité. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patria ochorenia dýchacích ciest, hnačky, poranenia nôh, podchladenia, ale aj zhoršenia a komplikácie vyplývajúce z chronických ochorení. Celkovo sme v Maďarsku a Chorvatsku liečili 35.000 ľudí.


Pomáhajú firmy aj jednotlivci

Do pomoci sa okrem množstva jednotlivcov zapojili mobilní operátori O2, Orange a Telekom poskytnutím SMS 836 (100% získaných prostriedkov ide na pomoc deťom a ich rodinám na úteku).

Na našu výzvu pomáhať reagovali mnohé firmy, organizácie aj jednotlivci. Bukóza Vranov a Hartmann Rico poskytli dámske vložky, Henkel gely na pranie, GSK zubné pasty, Dr. Max veľmi potrebné lieky. Zamestnanci Seesame kúpili mydlá, zamestnanci Orange prispeli tiež. Zákazníci Martinus.sk zbierajú v bratislavskej predajni deky. Eventová agentúra Miracle nám zase darovala stan. Obrovskú podporu v podobe darovaných diek a potrebností sme zažili na koncerte Výzvy k ľudskosti 12. septembra v Bratislave, ako aj potom. Tisíce ľudí prispelo s pomocou telekomunikačných operátorov darcovskou SMS v hodnote 5 Eur. MAGNA môže pomáhať vďaka nim.


Všetky správy súvisiace s nasou prácou v utečenecekej kríze si môžete pozrieť tu >>

Pravidelný update MAGNA aktivít na pomoc deťom a ich rodinám na úteku >>


Ďaľšie informácie

Pre viac informácií o našich projektoch a aktivitách v utečeneckej kríze, prosím kontaktujte: komunikacia(@)magna.org.


Archív MAGNA reportov aktivít z Utečeneckej krízy

MAGNA každý rok zverejňuje report aktivít za každú krajinu, v ktorej v danom roku pôsobila. Tu si môzete pozrieť archív všetkých posledných reportov z Utečeneckej krízy.


Report MAGNA aktivít Utečenecká kríza 2015/2016 -->

Sledujte nás

Pripojte sa k nám aj vy v našich sociálnych sieťach a pomôžte šíriť dobré meno organizácie.