Utečenecká kríza

Chorvatsko, Opatovac, 23.09.2015 | Copyright by MAGNA

Chorvátsko bolo súčasťou hlavnej migračnej trasy, po ktorej utečenci v rokoch 2015 a 2016 prichádzali do Európy.

Fakty o kríze

  • Do Európy prišlo viac ako milión utečencov a prisťahovalcov. Mnoho z nich utekalo pred vojnovými konfliktami v Ázii a na Strednom východe.

MAGNA zásah

MAGNA ukončila všetky svoje aktivity na pomoc obetiam utečeneckej krízy v roku 2016.

Otvorenie misie: 2015

Oblasti zásahu: Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko

Počet ľudí, ktorým sme poskytli zdravotnú pomoc: 35 000

Počet pracovníkov v teréne: 150

Utečenecká kríza v skratke

V Chorvátsku, cez ktoré prešlo takmer 610 000 utečencov, prevádzkovala MAGNA stabilné kliniky a mobilné zdravotné zariadenia. Zamerali sme sa na najzraniteľnejšie skupiny utečencov – deti a ženy. Pomoc sme ale poskytli každému, kto ju potreboval. MAGNA vyslala 16. septembra 2015 svoje zdravotnícke tímy do Tovarniku, kde otvorili mobilné zdravotné zariadenie pre ľudí zhromažďujúcich sa blízko hraničného priechodu Tovarnik/Šid. MAGNA utečencom zaisťovala vodu, prístrešky a ďalšiu nepotravinovú pomoc ako prikrývky, pršiplášte, termoprikrývky a hygienické balíčky.

Ako MAGNA v utečeneckej kríze pomáha?

V marci 2016 sme všetky aktivity zamerané na pomoc utečencom ukončili.

V Maďarsku odpovedala MAGNA na urgentné potreby utečencov v oblasti zdravotnej starostlivosti okamžite. V priebehu 10 dní sme poskytli základnú zdravotnú starostlivosť, vodu, prístrešky a inú nepotravinovú pomoc viac ako 4 000 utečencom. Následne bola MAGNA najväčším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti  v Chorvátsku a oficiálnym partnerom Chorvátska na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v táboroch Opatovac a Slavonski Brod. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patrili ochorenia dýchacích ciest, črevné ochorenia, poranenia nôh, prechladnutia ale aj zhoršenia a komplikácie vyplývajúce z chronických ochorení.

  • Zdravotnícke tímy, pozostávajúce z lekárov, sestier, prekladateľov a pomocného personálu, ošetrili denne v priemere 600 až 800 pacientov.
  • Materiálna pomoc – oblečenie, sušené mlieko, stany, deky a ostatný humanitárny materiál.
  • Terapeuti a psychológovia pomáhali deťom a ich rodinám s ich psychickými ťažkosťami.


Archív MAGNA reportov aktivít z Utečeneckej krízy

MAGNA každý rok zverejňuje report aktivít za každú krajinu, v ktorej v danom roku pôsobila. Tu si môzete pozrieť archív všetkých posledných reportov z Utečeneckej krízy.


Report MAGNA aktivít Utečenecká kríza 2015/2016 -->

Sledujte nás

Pripojte sa k nám aj vy v našich sociálnych sieťach a pomôžte šíriť dobré meno organizácie.