Report Aktivít Mjanmarsko 2009/2008

Report Aktivít Mjanmarsko 2009/2008
MJANMARSKO. MAGNA pracovník počas distribúcie humanitárnej pomoci obetiam cyklónu Nargis. Copyright by Martin Bandžák/MAGNA


Naša práva v Mjanmarsku v rokoch 2008/2009

Pracovníci v teréne: 16
Humanitárna katastrofa (cyklón Nargis) - zdravotná a potravinová pomoc


V máji 2008 zasiahol Mjanmarsko cyklón Nargis, ktorý sa prehnal regiónom delty rieky Iravady a priamo zasiahol najväčšie mesto a zároveň bývalé hlavné mesto Mjanmarska, Rangún.

Región delty Irrawady, centrum a miesto kde cylkón Nargis zasiahol plnou silou, je známe ako najväčší zdroj rýb a rybárskeho priemyslu v krajine. Takmer všetka úrodná pôda bola zaplavená slanou morskou vodou a bude trvať nepredstaviteľne dlho, kým sa oblasť vráti do pôvodného normálu.

Obyvateľstvo z najpostihnuteľnejších oblasté bolo svedkom straty majetku, pôdy spolu s domami a zásobami jedla pre zvyšok roku. Postihnuté chudobné rodiny zostanú bez prostriedkov na nákup produktu na sadenie, či nákup iného poľnohospodárskeho zariadenia, vrátane nástrojov a dobytka.

Cyklón Nargis bol jednou z najvážnejších prírodných katastrof, ktoré zasiahli za posledné storočie ázijský kontinent. Vyžiadal si viac než 138.000 mŕtvych alebo nezvestných a takmer 2.4 milióna postihnutých. Potvrdili sa odhady, že takmer 40 percent obetí po ničivom cyklóne tvorili deti. Najhoršia situácia bola v delte rieky Irrawaddy, najmä v mestách Bogalay a Labutta. Vačšina obyvateľov týchto oblastí zostala bez prístupu k pitnej vode. Mnohé siroty a traumatizované deti sa stali súčasťou budhistických kláštorou, kde našli dočasné útočisko. Dočasné, teda dlhodobé: nemajú sa kam vrátiť.

“Prežila som, ale neviem prečo. Nemám nič. Jedlo, strechu nad hlavou, rodinu. Nedokázala som zachrániť svoje deti. Držala som ich pevne, ale nestačilo to. Dievčatko Nu som neudržala, mala len dva roky a syn Mya sa utopil, napriek tomu, že som ho držala. Aspoň som ho mohla v kľude pochovať. Aká som to matka? Sú nás tisíce, tisíce mŕtvych, ale nevieme čo s nami bude, ani kedy sa skončí náš trest,“ slová Ma Sein, jednej zo žien, ktoré prežili, kopírujú desiatky podobných príbehov, ktoré sme si vypočuli v Ázii už počas cunami.

Do Mjanmarska (Barma) MAGNA dopravila lieky na liečbu hnačkových ochorení, malárie, dehydratácie, vakcíny a 400.000 tabliet na čistenie vody. Rovnako sa distribuovali plastikové fólie. Od mája do decembra 2008 s pomocou lokálnych lekárskych tímov sa s liekmi z MAGNA zásielky liečilo až 250.000 ľudí žijúci v oblastiach Irrawaddy delta - Laputta, Bogalay, Dedaye, Mawlamziainggzun, Nga Pu Daw a v Yangone. Lieky boli distribuované na miestnych (neštátnych) klinikách a v rámci mobilných výjazdov do postihnutých oblastí.

Okrem lekárskej pomoci sme do delty dvakrát vypravil tím dobrovoľníkov, ktorý zabezpečovali potravinovú pomoc obetiam cyklónu vrátane nutričných doplnkov.

Nebolo vždy jednoduché dostať sa do odľahlých častí, vyhnúť sa nebezpečným hliadkam a kontrolám a ochrániť náklad pred konfiškáciou. Ale podarilo sa to. Aj keď sme bojovali so silným dažďom, pokazenou loďou, zničenými mostami,“ komentuje situáciu Myatt, lokálny koordinátor Magna Deti v núdzi v Mjanmarsku a pokračuje: „Tešilo nás, že sme mohli adresne pomáhať. Ľudia v dedinách hladovali a tí, ktorí prežili, zomierali na liečiteľné ochorenia. V oblasti bol žalostný prístup k pitnej vode. Aj mňa osobne prekvapili hrozné podmienky, ktoré Nargis zanechal. Ľudia zubami otvárali konzervy a vrecia s ryžou, hlad je všade. Problémom bola aj strata úrody. V ďalšom období budú ľudia hladovať, pretože kvôli záplavám nemajú kam zasiať.

MAGNA pôsobí v Mjanmarsku (Barma) od roku 2008.


Archív

Report Aktivít Mjanmarsko 2013

Sledujte nás

Pripojte sa k nám aj vy v našich sociálnych sieťach a pomôžte šíriť dobré meno organizácie.