Utečenecká kríza

Chorvatsko, Opatovac, 23.09.2015 | Copyright by MAGNA

MAGNA vždy reaguje na veľké humanitárne katastrofy a deťom a ich rodinám v núdzi poskytujeme neodkladnú zdravotnú a materiálnu pomoc. Tak ako jedny z prvých sme reagovali na nepokoje a vyvražďovanie detí a ich rodín v decembri 2013 v Južnom Sudáne, kedy tisíce z nich ostali bez domova, na úteku a v strachu o svoj život, tak ako sme utečencom zo Somálska v roku 2011 počas sucha a vojenského konfliktu, kedy ich do susednej Kene prišlo státisíce poskytovali zdravotnú a nutričnú pomoc, tak ako keď tisíce ľudí ostali v Nepále po zemetrasení bez domova a my sme boli na mieste, tak sme sa rozhodli poskytnúť naše schopnosti a kapacity na pomoc deťom a rodinám na úteku pred vojnou a násilím teraz tu v Európe. Primárna myšlienka vzniku organizácie MAGNA pred 15 romi bola pomáhať nezištne a efektívne ľuďom v núdzi a o to sa opierame aj teraz. Neriešime príčiny prečo utekajú a kam smerujú, jednoducho potrebujú teraz pomoc. 

Nedokážeme to, ale bez Vás, zapojte sa a pomôžte deťom a ich rodinám na úteku spolu s nami. Je to jednoduché, stačí poslať SMS na číslo 836 a pre jedného z nich poskytnete v hodnote 5 EUR hygienické potreby. Tvárou v tvár humanitárnym katastrofám, násiliu a chudobe môžu znamenať rozdiel medzi ochorením a zdravím pre celé zasiahnuté rodiny.

Pomáhajú firmy aj jednotlivci

Do pomoci sa okrem množstva jednotlivcov zapojili mobilní operátori O2, Orange a Telekom poskytnutím SMS 836 (100% získaných prostriedkov ide na pomoc deťom a ich rodinám na úteku).

Na našu výzvu pomáhať reagovali mnohé firmy, organizácie aj jednotlivci. Bukóza Vranov a Hartmann Rico poskytli dámske vložky, Henkel gely na pranie, GSK zubné pasty, Dr. Max veľmi potrebné lieky. Zamestnanci Seesame kúpili mydlá, zamestnanci Orange prispeli tiež. Zákazníci Martinus.sk zbierajú v bratislavskej predajni deky. Eventová agentúra Miracle nám zase darovala stan. Obrovskú podporu v podobe darovaných diek a potrebností sme zažili na koncerte Výzvy k ľudskosti 12. septembra v Bratislave, ako aj potom. Tisíce ľudí prispelo s pomocou telekomunikačných operátorov darcovskou SMS v hodnote 5 Eur. MAGNA môže pomáhať vďaka nim.

Pravidelný update MAGNA aktivít na pomoc deťom a ich rodinám na úteku 

18.03.2016

MAGNA po zatvorení balkánskej cesty presúva svoje aktivity z tranzitného tábora v Slavonskom Brode, Chorvátsko do oblastí v Sýrii a blízko sýrskych hraníc - tam, kde v súčasnosti ľudia utekajúci pred vojnou nemajú prístup k základnej zdravotnej starostlivosti. Už v najbližších týždňoch otvorí dlhodobú misiu v Libanone, odkiaľ bude pokrývať zdravotnú starostlivosť priamo v Sýrii, v Libanone a neskôr aj v Jordánsku aj priamo v Turecku. „S očakávaním sledujeme dnešné rokovania EU a Turecka, dosiahnutie resp. nedosiahnutie dohody zásadne ovplyvní spôsob riešenia vojnových utečencov zo Sýrie. Podporujeme spoločnú dohodu, ktorá zlepší podmienky ľudí na úteku. Každopádne však vidíme akútnu potrebu pomáhať a liečiť ľudí bližšie k vojnovému konfliktu,“ hovorí na margo Summitu EU Martin Bandžák.

Čítajte viac >>

19.11.2015

Od 3. novembra pôsobíme v novo vybudovanom utečeneckom centre Slavonski Brod v Chorvátsku. Dva zdravotnícke tímy, pozostávajúce zo štyroch lekárov a štyroch sestier, prekladateľov a pomocného personálu tu každý deň a noc (v spolupráci s chorvátskym ministerstvom zdravotníctva) liečia deti a ich rodiny – denne ošetríme v priemere 600 - 800 pacientov. Poskytovanie systematickej zdravotníckej starostlivosti počas ich cesty je vitálne dôležité. Zdravotnícke tímy pozostávajú z profesionálov aj dobrovoľníkov, ktorí sa striedajú v zmenách a turnusoch. MAGNA na základe doterajších skúseností vypracovala medicínske štandardy, medzi najčastejšie zdravotné problémy patria ochorenia dýchacích ciest, hnačky, poranenia nôh, podchladenia, ale aj zhoršenia a komplikácie vyplývajúce z chronických ochorení. Celkovo sme doteraz ošetrili 35.000 ľudí.

Čítajte viac >>

Pondelok 5.10.2015

Je to presne mesiac, odkedy MAGNA začala humanitárnu operáciu najprv v na srbsko - maďarských hraniciach v Rozske a Asotthalome, neskôr na srbsko-chorvátskych hraniciach v Tovarniku a utečeneckom tábore Opatovac. Za ten čas naši MAGNA zdravotnícki pracovníci ošetrili tisíce ľudí na úteku, zachraňovali podchladené deti, distribuovali deky, vodu a liečili aj slovom či pohladením.

Pozrite si fotoreportáž Martina Bandžáka z chorvatsko/srbských hraníc >>

Streda 16.9. 2015

Po uzatvorení hranice Maďarskom sa pre MAGNA humanitárnych pracovníkov zmenila situácia. V súčasnosti komunikujú s Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) o presunutí mobilnej kliniky na Srbskú stranu. 

čítajte viac >>

Pondelok 14.09.2015

Len v pondelok poskytli MAGNA humanitárni pracovníci pomoc 1.500 ľuďom. Utečenci v strachu pred uviaznutím pred maďarskými hranicami v uplynulých dňoch putovali Srbskom peši bez prestávky. Na smrť vyčerpaní ľudia prichádzali k maďarským hraniciam dehydrovaní, mali poranenia z dlhej chôdze a v posledných dňoch sa vyskytlo veľa prípadov podchladenia, najmä u detí a starších ľudí. Tehotné ženy trpia komplikáciami. V centre dostali vodu, jedlo, deky, a najmä veľmi potrebnú zdravotnú strarostlivosť.

Piatok 11.9.2015

Slovenská humanitárna organizácia MAGNA prebrá plnú operáciu kempu UNHCR v maďarskom Asotthalome, zhruba 30 kilometrov od hraničného priechodu v Rözske. MAGNA poskytuje zdravotnú pomoc a psychosociálnu pomoc, základné jedlo, pitnú vodu, hygienické balíčky, teplé oblečenie a deky. Až polovicu ošetrených pritom tvoria deti.

Utorok 8.9.2015

MAGNA mobilný tím zdravotníkov a sociálnych pracovníkov, spolu s materiálnou pomocou sa dnes nachádza na maďarsko/srbskej hranici v mieste Röszke, kde deťom a ich rodinám na úteku zabezpečuje nutnú zdravotnú pomoc a distribuuje potrebné hygienické balíčky. Počas víkendu prešlo hranicu okolo 1.000 ľudí. Odhaduje sa, že v nasledujúcich dňoch má prísť okolo 4.000 nových utečencov. Tábor zriadený od začiatku septembra maďarskou vládou je plný a v jeho okolí sedí takmer bez pomoci okolo 500 ľudí na kukuričnom poli. Mnoho ľudí sa zdržuje na tzv. zbernom mieste, ktoré je pod holým nebom. Najviac absentuje zdravotná pomoc. Deti vykazujú známky prechladnutia, väčšina ľudí má respiračné ochorenia, kašel, zvýšené teploty.

Nedeľa 6.9.2015

Náš tím zdravotníkov a sociálnych pracovníkov absolvoval terénny výjazd do Maďarska. Situácia je pokojnejšia v porovnaní s predošlými dňami, ľudia sa postupne a organizovane presúvajú do Nemecka a na cestách sa už nikto nenachádza. Na hraniciach Maďarska so Srbskom čakajú stále tisíce utečencov a aj včera sa stovkám z nich podarilo prejsť do Maďarska.

Štvrtok 3.9.2015

Už v nasledujúci pondelok vyrazí do terénu mobilný tím MAGNA, ktorý poskytne zdravotnú a psychosociálnu pomoc, ako aj hygienické balíčky. Tím je jazykovo vybavený, aby mohol s utečencami pracovať. Prvou destináciou bude Maďarsko, ale budeme operatívne reagovať na potreby v okolí. Pošlite SMS na číslo 836 v hodnote 5 Eur a pomáhajte s nami!

Streda 2.9.2015

Slovenská humanitárna organizácia MAGNA bude pomáhať utečencom, zatiaľ v Rakúsku a v Maďarsku. V najbližších dňoch začne distribúciu hygienických balíčkov nielen v utečeneckých táboroch, ale aj na miestach, kde sa dočasne sústreďujú utečenci - na železničných staniciach a na hraniciach. 

čítajte viac >>


Archív

Sýria

Novinky priamo na váš e-mail!

Prihláste sa na odber newsletteru a budťe v obraze o každodennej činnosti našej organizácie.

Sledujte nás

Pripojte sa k nám aj vy v našich sociálnych sieťach a pomôžte šíriť dobré meno organizácie.